,

Nezávadné interiérové barvy na zeď: Jak vybrat zdravý nátěr pro váš domov

Míchání nezávadné barvy na zeď

Tyto barvy jsou speciálně navržené nátěry, které buď vůbec, nebo téměř neobsahují škodlivé chemikálie, jako jsou například VOC. Co jsou vlastně VOC? Jedná se o těkavé organické látky, mezi které patří ředidla, rozpouštědla, formaldehyd nebo ftaláty.

Najít nezávadnou barvu na zeď může být oříšek, protože existuje několik druhů. Podle průzkumu na českém trhu jsem barvy rozdělila do tří kategorií:

  • Úplně netoxické a ekologické barvy: Tato kategorie zahrnuje nátěry, které neobsahují žádné škodlivé chemikálie, jako jsou těkavé organické látky (VOC), formaldehyd, těžké kovy nebo syntetické konzervanty. Patří sem například barvy na bázi mléčné bílkoviny (kaseinové barvy) nebo přírodní barvy, které jsou vyrobeny z ekologických surovin, jako jsou rostlinné oleje, včelí vosk, minerály a další přírodní složky. Tyto barvy mají minimální dopad na zdraví a přírodu a jsou ideální volbou pro citlivé osoby, alergiky, malé děti nebo pro domácnosti, které chtějí mít co nejpřírodnější prostředí. Jste vegani a při čtení této kategorie se Vám ježí chlupy na těle? I pro Vás je tu varianta! Na trhu existují barvy, které jsou na bázi rostlinné bílkoviny.
  • Ekologické barvy s minimálním množstvím konzervantů: Některé barvy, které jsou označovány za ekologické, mohou obsahovat další látky jako třeba malé množství konzervantů (například kosmetických nebo přírodních) pro prodloužení jejich trvanlivosti, ale tyto přísady jsou stále považovány za šetrné k přírodě a zdraví. Může to být například 1–2 % přírodních konzervantů, což je stále zanedbatelný podíl, který nemá výrazný dopad na kvalitu vzduchu v interiéru. Tyto barvy jsou tedy šetrné k přírodě, ale mohou mít menší vliv na zdraví než úplně netoxické produkty.
  • Vodou ředitelné barvy: I když tyto barvy nejsou vždy zcela netoxické, jejich šetrnost je dána tím, že neobsahují organická rozpouštědla, která bývají hlavní příčinou škodlivých výparů. Vodou ředitelné barvy jsou vyrobeny na bázi vody a mají nižší koncentraci škodlivých látek než tradiční barvy na bázi rozpouštědel. I když mohou obsahovat určité chemikálie (například malé množství VOC), jsou stále považovány za ekologičtější variantu. Tyto barvy mohou být dobrou volbou pro lidi, kteří chtějí minimalizovat expozici toxickým látkám, ale zároveň nevyžadují úplně netoxické produkty nebo nemohou investovat tolik peněz, do zcela non toxic barev

Při zařizování nebo renovaci domova či bytu je volba vhodných interiérových barev a nátěrů klíčová nejen z estetického hlediska, ale i pro zdraví a pohodu obyvatel. Tradiční barvy a nátěry často obsahují chemické látky, které mohou mít nepříznivý vliv na kvalitu vzduchu, a dokonce způsobovat alergie, respirační potíže nebo jiné zdravotní problémy. Řešením jsou barvy, které přinášejí nejen šetrnost k přírodě, ale i bezpečnější prostředí pro vaši rodinu.

1. Bezpečné prostředí

Barvy šetrné k životnímu prostředí jsou ideální volbou úplně pro všechny, kteří chtějí žít zdravě a v harmonii s přírodou, zejména pro rodiny s malými dětmi, těhotné ženy nebo alergiky. Neobsahují toxiny, které by mohly způsobit bolesti hlavy, dýchací potíže nebo dráždění kůže.

2. Lepší kvalita vzduchu

Tradiční barvy mohou vypouštět VOC do vzduchu po velmi dlouhou dobu. Tyto látky přispívají ke znečištění vnitřního ovzduší, což je obzvláště problematické v moderních, dobře utěsněných domovech. Ekologické barvy by žádné takové látky neuvolňovat neměly, a pokud ano tak jen ve velmi malé koncentraci.

3. Šetrnost k přírodě

Výroba ekologických barev má menší dopad na životní prostředí, protože se používají obnovitelné suroviny a minimalizují chemické odpady.

4. Elegance s dlouhou životností

Díky přírodním pigmentům nabízejí tyto barvy bohaté a autentické odstíny, které odolávají času.

Různé odstíny nezávadných barev

Nevýhody šetrných barev

Mají přírodní nátěry na zeď i své nevýhody? Vždy bychom měli uvažovat i nad možnými stinnými stránkami, abychom se na aplikaci lépe připravili.

Je důležité zmínit, že hlavní nevýhodou bude jistě vyšší cena. Nicméně berme v potaz to, že se jedná o investici do naší budoucnosti.

Další nevýhodou může i fakt, že některé značky seženeme pouze online, což je pro některé spotřebitele nepohodlné.

Zároveň netoxické a ekologické barvy déle schnou a někdy je potřeba aplikovat více vrstev pro dosažení požadovaného efektu, což celý proces prodlouží a tím i prodraží.

Jako poslední nevýhodu bych zmínila omezený výběr barevných odstínů. Je to z toho důvodu, že přírodní pigmenty nedokážou nabídnout takovou širokou škálu barev jako barvy syntetické. Pokud máte konkrétní představu o interiéru tak to může být omezující.

Tak co myslíte, převažují výhody nad nevýhodami?

Pokud chcete poznat, zda je barva skutečně šetrná k zdraví a životnímu prostředí, zaměřte se na několik klíčových faktorů:

  • Ekologické certifikáty
    • mezi nejznámější patří Modrý anděl, EU Ecolabel, Nordic Swan nebo Nature Plus. Tyto značky potvrzují, že výrobek splňuje přísné ekologické a zdravotní standardy.
    • Mějte však na paměti, že ne každá barva si může dovolit certifikaci, a tak je důležité podívat se i na složení. Viz další bod.
Seznam ekologických certifikátů
  • Složení
    • například barvy na bázi mléčné bílkoviny, jak jsme si uváděli výše,
    • nízký obsah VOC (těkavých organických látek),
    • vodou ředitelné barvy jsou dobrým ukazatelem šetrnosti k přírodě.
    • V případě, že certifikát chybí, nezapomeňte zkontrolovat bezpečnostní a technický list – ten by měl obsahovat detailní informace o složení. Pokud jej prodejce nemá přímo na stránkách, požádejte ho, aby vám ho zajistil u výrobce. Jestliže Vám ho nedodá, možná by stálo za to zvážit, zda je tento produkt skutečně tou nejlepší volbou.

Moje rada zní: Pokud si nezapamatujete certifikáty a budete v nich mít zmatek tak nezoufejte, zapamatujte si jednoduchou pomůcku: v popisu výrobku hledat – vodou ředitelné.

Abychom se bavili nad konkrétními čísly tak zde uvedu ekologický nátěr s certifikátem Eu Ecolabel a od stejného výrobce barvu vodou ředitelnou s nízkým obsahem VOC bez certifikátu.

JUPOL Eco premium

JUPOL Eco premium je barva vhodná do interiéru, která má certifikát EU Ecolabel. Výrobce uvádí, že pro výmalbu stačí jedna vrstva. Pokud si tedy vezmeme místnost o rozměrech 12m2 (to je pro představu typická velikost ložnice a dětského pokoje) a budeme ji chtít celou vymalovat včetně stropu tak spotřebujeme necelých 6 l barvy. Prodejce prodává 5 l nebo 2 l balení. V našem ukázkovém případě bychom tedy zakoupili 1x 5 l  balení a 1x 2 l balení. Dohromady by nás tyto barvy vyšly na 1923 kč u výrobce. Musím zmínit, že ceny jsou uváděny pro únor 2025 a i v různých obchodech se mohou lišit.

Ekologická barva na stěnu

JUPOL Classic

Další barva, která nemá certifikát, nicméně je vodou ředitelná a s velmi nízkým VOC je JUPOL Classic. Tato barva se nanáší ve dvou vrstvách. Při pokoji stejných rozměrů, tedy 12m2 spotřebujeme necelých 8 l na jeden nátěr, takže 16 l celkově. V tomto případě se vyplatí koupit 15 l + 2 l balení. Tyto dvě balení vyjdou na 1267 kč.  

Jupol Classic malířská barva

Od výrobce mám povolení použít informace a fotky jeho výrobků. Nejedná se o propagaci uvedené firmy nebo affiliate partnerství.

Při použití netoxických barev je důležité dodržet několik klíčových kroků, abyste zajistili co nejlepší výsledek. Tato barva může mít odlišné vlastnosti než běžné syntetické barvy, a proto je dobré se na aplikaci připravit. Nejdůležitější je důkladně přečíst návod a dodržet ho. Zde je postup, jak správně nanášet netoxické a nezávadné barvy a jak zajistit, aby proces malování byl co nejefektivnější a ekologický.

Zdravotně nezávadné barvy

Příprava prostoru a povrchu

  1. Připravte si prostor – Před začátkem malování je důležité připravit místnost. Zajistěte, aby byla dobře větraná. Otevřete okna a dveře, aby vzduch mohl cirkulovat, zajistíte tím, že se výpary rychleji vyvětrají. Pokud malujete v místnosti, kde není přirozené větrání (například bez oken), použijte ventilátor.
  2. Pokryjte podlahu a nábytek – Chcete-li ochránit podlahu a nábytek před skvrnami, zakryjte je ideálně starými novinami, letáky, použitým balícím papírem, starými výkresy, plastovými fóliemi nebo speciálními plachtami. Můžete použít ekologické plachty, které jsou vyrobené z recyklovaných materiálů nebo biologicky rozložitelných látek.
  3. Příprava povrchu – Povrch, který budete malovat, by měl být suchý, čistý a hladký. Pokud je potřeba, očistěte zeď od prachu, nečistot nebo mastnoty (např. pomocí ekologického čisticího prostředku). Případné nerovnosti nebo praskliny vyplňte ekologickým tmelem.

Nanášení barvy

Štětce pro výmalbu zdravého pokoje
  1. Použití správného nástroje – Pro aplikaci netoxických barev je vhodné použít nástroje, které jsou vyrobené z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Například ekologické štětce a ecofriendly válečky jsou šetrnější k životnímu prostředí a neobsahují žádné chemikálie, které by se mohly uvolnit do vzduchu.
  2. Míchání barvy – Před aplikací důkladně promíchejte barvu, abyste zajistili rovnoměrnou konzistenci. V některých případech může být potřeba barvu naředit vodou (podle doporučení výrobce). U těchto nátěrů je opravdu důležité číst technologii postupu.
  3. Aplikace první vrstvy – Než začnete, ujistěte se, že je správná teplota prostředí. To jaké je ideální klima pro malbu, zjistíte v instrukcích výrobku. Správné počasí a doporučený interval mezi jednotlivými aplikacemi vrstev patří mezi nejdůležitější aspekty výmalby. Začněte malovat okraje stěn, kolem oken a dveří, a poté přejděte na širší plochy. Používejte dlouhé, plynulé tahy, aby nedošlo k zanechání stop po štětci. A pozor! Nezapomínejte stále a intenzivně větrat. Stále není dobré dýchat výpary v takové intenzitě, i když se jedná o šetrné nátěry.
  4. Schnutí mezi vrstvami – Po nanesení první vrstvy nechte barvu dobře uschnout, než nanesete další vrstvu. Doba schnutí se může lišit v závislosti na typu barvy, teplotě a vlhkosti v místnosti. Je to velmi důležité nezanedbat. U vodou ředitelných barev, i za předpokladu, že mají méně VOC (organických těkavých látek) hrozí, že pokud nenecháte první vrstvu dostatečně proschnout a nanesete další tak se předčasně uzavřou nevytěkané látky a tím vznikne jejich nežádoucí dlouhodobé uvolňování. Ujistěte se, že mezi vrstvami není příliš vysoká vlhkost, aby barva nezůstala lepivá.
  5. Kontrola rovnoměrnosti – Po dokončení malování je dobré zkontrolovat, zda není na stěnách žádné místo, které by potřebovalo více barvy. Můžete se podívat na stěnu pod různými úhly nebo poodstoupit dál od stěny, abyste odhalili možné nedostatky.
  6. Údržba nástrojů – Po malování je důležité nástroje (štětce, válečky) správně vyčistit. Pro ekologické čištění je ideální použít přírodní mýdla nebo biologicky odbouratelné čisticí prostředky na vodní bázi, které jsou šetrné k životnímu prostředí.
  7. Recyklace obalů – Až budete mít hotovo, nezapomeňte správně zlikvidovat obaly od barev. Mnoho výrobců netoxických barev nabízí recyklovatelné obaly, takže se ujistěte, že plastové nebo skleněné nádoby odevzdáte do správného recyklačního systému.
Vzorník barev na trávě

Je důležité uvědomit si, jaký prostor chceme vymalovat. Jedná se, o domácí prostředí nebo komerční? Je to ložnice, dětský pokoj nebo naopak střed všeho dění – obývací pokoj a jídelna? Tady Vám přináším pár tipů k různým druhům místností:

  • Dětské pokoje: Vytvořte zdravý a hravý prostor pro vaše děti pomocí pastelových odstínů. Barvu zvolte vždy podle charakteru dítěte. Nejenom dle toho, co má rádo, ale i dle toho jaké je. Pokud je neklidné a hyperaktivní tak posilte klid a harmonii pomocí světlých a jemných odstínů. Naopak dítě pasivní podpoříte v činnosti barvami hravějšími a sytějšími. Obecně se do dětského pokoje nehodí výrazné nebo zářivé barvy. Může to podporovat poruchy soustředění a mnohé další.
  • Ložnice: Použijte tlumené, uklidňující barvy, které podporují kvalitní spánek.
  • Obývací pokoj: Vneste přírodu do interiéru pomocí zemitých tonů.

Při výběru netoxických barev je důležité myslet na to, že kvalitní nátěr s dlouhou životností je klíčový nejen z hlediska estetiky, ale i z pohledu udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Pokud zvolíte barvu, která je odolná a kvalitně nanesená, vydrží déle, což znamená, že nebude potřeba časté renovace a opětovné malování. To je z ekologického hlediska nejlepší volba, protože se šetří nejen Váš čas a náklady, ale i materiály a energie, které byste jinak museli použít na nové nátěry.

Jako příklad bych uvedla dětský pokoj. Pokud vyberete odstín růžové, který dítěti za pár let přestane vyhovovat, budete muset znovu malovat. Časté změny barev nejsou udržitelné. Znamenají neustálou spotřebu nových nátěrů a opakovanou produkci odpadu. Pro zajištění ekologické udržitelnosti je tedy lepší zvolit odstín, který vydrží dlouho a bude funkční a stylový po mnoho let.

V neposlední řadě je třeba zmínit i omítku. Časté nátěry zapříčiní opadávání omítky dříve než by bylo nutné (zda vůbec). V takovém případě je potřeba oškrábat starou omítku a nanést novou. To znamená práci, čas a peníze navíc. Nemluvě o zbytečném odpadu a taky dopadu na naši přírodu.

Možná některé z Vás napadne využít starou venkovní barvu, která zbyla při natírání v exteriéru. Pozor na to. Normy pro nátěrové hmoty určené pro vnější prostředí jsou mnohem méně přísné. Je tedy rozhodně lepší dodržovat pravidla na přebalu výrobku a uvnitř domu využívat pouze barvy určené pro interiér.

Nahrazení konvenčních barev za ekologické je investicí do zdraví vaší rodiny i planety. Příště, až budete renovovat, dejte svému domovu nádech přírody a zvolte zdravotně nezávadné barvy, které budou dýchat s vámi. Zlepšíte kvalitu vzduchu, můžete pomoci alergikům nebo osobám s dýchacími potížemi, redukujete VOC v domácnosti a zvýšíte bezpečnost interiéru.

Nábytek, nátěry, podlahy a dřevo. veronica.cz. https://www.veronica.cz/nabytek (accessed Feb 16, 2025).

Chalupská, H.; Trnka, L.; Ledvinka, P.; et al. Jaké nátěry jsou šetrné k životnímu prostředí?, 15.2.2021. veronica.cz. https://www.veronica.cz/otazky?i=41 (accessed Feb 16, 2025).

Jakoubková, D. Zdravé bydlení, 4.3.2020. drevoastavby.cz. https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/zdrave-bydleni/5908-komfort-bydleni-se-neustale-zvysuje-zijeme-ale-ve-zdravem-prostredi (accessed Feb 16, 2025).

EU Ecolabel. environment.ec.europa.eu. https://environment.ec.europa.eu/topics/circular-economy/eu-ecolabel_en (accessed Feb 16, 2025).

Ekoznačka EU. ekoznacka.cz. https://www.ekoznacka.cz/ekoznacky-eu/ (accessed Feb 16, 2025).

Vnitřní prostředí staveb a chemické látky. stavba.tzb-info.cz. https://stavba.tzb-info.cz/podlahy-pricky-povrchy/11134-vnitrni-prostredi-staveb-a-chemicke-latky (accessed Feb 16, 2025).

Označení a certifikáty. teknos.com. https://www.teknos.com/cs-cz/spotrebitele/pokyny-k-malovani/certifikaty/ (accessed Feb 16, 2025).

Babor, M. natureplus, 21.9.2011. drevoastavby.cz. https://www.drevoastavby.cz/drevostavby/238/1322-natureplus (accessed Feb 16, 2025).

JUPOL Eco premium. jub.cz. https://www.jub.cz/malirske-barvy-dekorativa/malirske-barvy/malirske-barvy-pro-zdrave-bydleni/jupol-eco-premium (accessed Feb 21, 2025).

JUPOL Classic. jub.cz. https://www.jub.cz/malirske-barvy-dekorativa/malirske-barvy/jupol-classic (accessed Feb 21, 2025).

Ceník výrobků 2025. jub.cz. chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.jub.cz/sites/www.jub.si/files/documents-cz/other/cenik_jub_20250201_web.pdf (accessed Feb 28, 2025).

BLAUER ENGEL. blauer-engel.de [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://www.blauer-engel.de/de/zertifizierung/zertifizierung-ihrer-produkte/logonutzung

EU ECOLABEL. EUEcolabel_LogoGuidelines_2022 [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.ekoznacka.cz/wp-content/uploads/2022/10/EUEcolabel_LogoGuidelines_2022.pdf

NORDIC SWAN. nordic-swan-ecolabel.org [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://www.nordic-swan-ecolabel.org/how-to-apply/regulations-guidelines-logos/logos-and-guidelines/

NATUREPLUS. drevoastavby.cz [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://www.drevoastavby.cz/drevostavby/238/1322-natureplus

Loga uvedených ekologických značek jsou použita pouze pro ilustraci a informaci. Všechny ochranné známky a autorská práva patří jejich příslušným vlastníkům.

JUB. jub.cz [online]. [cit. 28.2.2025]. Dostupný na WWW: https://www.jub.cz/malirske-barvy-dekorativa/malirske-barvy/jupol-classic

JUB. jub.cz [online]. [cit. 28.2.2025]. Dostupný na WWW: https://www.jub.cz/malirske-barvy-dekorativa/malirske-barvy/malirske-barvy-pro-zdrave-bydleni/jupol-eco-premium

CANVA. pixabay.com [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://pixabay.com/cs/photos/%C5%A1t%C4%9Btec-mal%C3%AD%C5%99-%C5%A1t%C4%9Btec-malovat-um%C4%9Blec-2725695/

HO, Grace. unsplash.com [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://unsplash.com/photos/a-paintbrush-sitting-on-top-of-a-piece-of-paper-Wqb0EV8OyXM

RIGGS, Sydney. unsplash.com [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://unsplash.com/photos/a-woman-holding-a-paint-brush-in-her-hand-uIMcHitV8a0

HEERY, Taylor. unsplash.com [online]. [cit. 16.2.2025]. Dostupný na WWW: https://unsplash.com/photos/white-and-orange-sticky-notes-hv2yJQdxyi0

2 názory na “Nezávadné interiérové barvy na zeď”

  1. Pavel Dočekal

    Ahoj, paráda. Skvělé zhodnocení a průřez možnostmi. Každý z nás si může vybrat směr, kterým se vydá. Pavel z Brna.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru